مطالب و مقالات

نحوهٔ انتقال بیماری هاری به انسان در طبیعت

نحوهٔ انتقال بیماری هاری به انسان در طبیعت

تعطیلات نوروزی به ویژه روز طبیعت (۱۳بدر) معمولا فرصتی است تا خانواده‌ها به سفر و طبیعت بروند. جایی که با وجود حضور حیوانات وحشی و حتی اهلی امکان انتقال برخی بیماری‌ها از جمله هاری به انسان پدید می‌آید. البته با اتخاذ راهکارهایی می‌توان از این آسیب‌های احتمالی جلوگیری کرد.

مطالعه بیشتر
اثرات چهارشنبه سوری روی حیوانات

اثرات چهارشنبه سوری روی حیوانات

آتش بازی و سایر مواد منفجره که نتیجه آن ها می تواند صدای مهیب، جرقه، شعله و دود ایجاد کند، آسیب های مختلفی به حیوانات وارد می کند.

مطالعه بیشتر
جراحی عقیم سازی سگ و گربه

جراحی عقیم سازی سگ و گربه

جراحی عقیم سازی سگ و گربه رایج ترین جراحی دامپزشکی در سراسر جهان است. جالب است بدانید در حدود ۸۰% سگ های تحت سرپرستی در آمریکا، عمل جراحی عقیم سازی بر روی آنها انجام شده و سرپرستانی که سگشان عقیم نشده اند به عنوان افراد غیر مسئولیت پذیر شناخته می شوند!

مطالعه بیشتر
واکسيناسيون سیار ایکس وت

واکسيناسيون سیار ایکس وت

اهمیت واکسیناسیون حیوانات خانگی ما به دلایل زیر به شما پیشنهاد استفاده از سرویس واکسن حیوانات خانگی در محل را می‌دهیم:

مطالعه بیشتر
ویزیت و درمان در محل

ویزیت و درمان در محل

ویزیت و معاینه حیوانات خانگی شما در منزل بدون وارد شدن استرس به آنها درمان مشکلات پوست،چشم،گوش

مطالعه بیشتر
دامپزشکی سیار ایکس وت

دامپزشکی سیار ایکس وت

انجام کلیه خدمات دامپزشکی در تهران با هزینه ایاب و ذهاب رایگان آماده خدمت‌رسانی به پت های دلبندتان است که حیوان شما هیچ گونه استرسی و ترس جابه جایی نداشته باشد و در قلمرو خودش مورد درمان و ویزیت قرار گیرد.

مطالعه بیشتر
مزایای کلینیک دامپزشکی سیار

مزایای کلینیک دامپزشکی سیار

با استفاده از خدمات دامپزشکی سیار می‌توانید بدون صرف وقت در مسیر، ترافیک و یا اتاق انتظار، خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید. حیوانات خانگی ممکن است از حضور در مکان‌های جدید و یا قرارگرفتن در کنار حیوانات دیگر در مراکز دامپزشکی و یا بیمارستان‌ها؛ دچار اضطراب و بیقراری شوند.

مطالعه بیشتر
سگ بومی

سگ بومی

معرفی سگ بومی یا به اصطلاح عوام سگ ولگرد یا سگ خیابانی و یا آنطور که حامیان حیوانات صدایشان می کنند سگ های بی پناه سگ هایی هستند که به صورت آزادانه در محیط های شهری و روستایی زندگی می کنند. این سگ عموما یا از ابتدا صاحبی نداشته اند و یا توسط صاحبانشان دور انداخته شده اند. این سگ ها تقریبا بزرگترین جمعیت سگ های جهان را تشکیل می دهند. سگ های بومی از نظر اقلیمی قویترین نژاد سگ در منطقه محل زندگیشان به شمار می آیند. این سگ ها از نظر ژنتیکی حامل بهترین و قوی ترین ژن های سگ های آن منطقه و حتی گرگ ها هستند. به دلیل طبیعت بی رحم و بی توجهی انسان ها در بسیاری از کشورها این سگ ها مجبور شده اند تا برای بقا به شدت تلاش کنند. حاصل این تلاش ها گونه ای از سگ است که بسیار سر سخت و مقاوم است. نژاد این سگ ها بر اساس اقلیم و جغرافیای هر کشوری متفاوت است اما شباهت های ژنتیکی و رفتاری زیادی میان این سگ ها وجود دارد.

مطالعه بیشتر
سگ نژاد روتوایلر چه ویژگی هایی دارد؟

سگ نژاد روتوایلر چه ویژگی هایی دارد؟

سگ های نژاد روتوایلر قوی، تنومند و با اعتماد به نفس هستند، این سگ ها از ماستیف های لژیونهای رومی منشا می گیرند. نژاد روتوایلر یکی از محبوب ترین نژاد های دنیا است و بین ۲۰ نژاد برتر جهان قرار می گیرد و از خوانواده سرپرستش محافظت می کند. این سگ های نگهبان برخلاف جثه بزرگشان می توانند در آپارتمان هم زندگی کنند. البته آموزش سگ های این نژاد در اجتماعی شدن و نحوه رفتار آن ها با غریبه ها و کودکان موثر است.

مطالعه بیشتر
نکاتی مهم درمورد نگهداری از سگ ژرمن شپرد

نکاتی مهم درمورد نگهداری از سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد یکی از نژاد های پر طرفدار سگ در بین علاقه مندان به نگهداری از حیوانات است که در این مطلب میخواهیم به برخی از مهم ترین نکات نگهداری و تغذیه این سگ بپردازیم. اگر در روز زمان زیادی را بیرون از خانه هستید و نمیتوانید برای حیوان خود به اندازه کافی وقت بگذاری سگ ژرمن شپرد برای شما انتخاب خوبی نیست چون این سگ زود افسرده خواهد شد. این حیوان بسیار فعال و باهوش است و بهتر است سرش را گرم آموزش، بازی و کارکردن کنید چون ورزش‌های بدنی و روانی روزانه جزو اساسی‌ترین نیازهای این نژاد از سگ می‌باشند. ژرمن شپرد معمولا نسبت به غریبه‌ها بامحبت رفتار نمیکند و برای آنکه سگ شما اجتماعی شود و با غریبه‌ها بهتر کنار بیاید لازم است از سن کم او را آموزش دهید و اجازه دهید حضور در کنار افراد و مکان‌های مختلف را تجربه کند. اگر ژرمن شپرد شما ریزش موی زیادی داشت نگران نشوید چون طبیعیست. ریزش موی این سگ در حدی است که به «ژرمن موریز» معروف شده است! بنابر این ضروری است که هفته‌ای چند بار موهای بدنش را شانه بزنید.

مطالعه بیشتر
خصوصیات سیبرین هاسکی

خصوصیات سیبرین هاسکی

به نظر می رسد نژاد سیبرین هاسکی یکی از سگ‌هایی باشد که زودتر از سایرین اهلی شده است. این حیوان منحصراً برای کشیدن سورتمه روی برف مورد استفاده قرار می‌گرفته و امروزه نیز از آن برای شرکت در مسابقات پرطرفدار سورتمه کشی استفاده می شود. این مسابقات هم اکنون در سراسر بریتانیا، آمریکا و اروپا رایج شده است. در واقع توانایی فوق العاده او در حمل سورتمه در میان انبوه برف، اورا به سگی استثنایی با استقامت بالا تبدیل نموده است.

مطالعه بیشتر
سگ پامرانین

سگ پامرانین

سگ پامر یا سگ پامرانین چیست؟ سگ پامرانین یا پامر با قیافه بامزه و خندان و خز پفکی و پرپشت اش یکی از نژادهای سگ محبوب در ایران است. در این مقاله ویژگی‌های نژاد پامرانین رو بررسی و در مورد خلق و خو، ظاهر، مزایا و معایب و چگونگی نگهداری از پامرانین‌ها باهاتون صحبت می‌کنیم.

مطالعه بیشتر
نژاد شیواوا

نژاد شیواوا

مشخصات ظاهری نژاد شیواوا این نژاد همچنین با نام شی شناخته می شود. طول عمر: 10 تا 18 سال شجره نامه: دارند. در گروه سگ های کوچک فانتزی ارتفاع: نر و ماده 15 تا 25 سانتی متر وزن: نر و ماده 1.8 تا 2.7 کیلوگرم

مطالعه بیشتر
نژاد پودل

نژاد پودل

پودل (به انگلیسی: poodle) سگی است از گونه سگ‌های غیرورزشی و پرسروصدا که سه گونه‌اش قابل ذکر است: ۱. پودل مینیاتوری (عروسکی)؛ ۲. پودل استاندارد؛ ۳. پودل غول پیکر. این نژاد برای آموزش در سیرک نیز ایده‌آل است.

مطالعه بیشتر
معرفی کامل سگ نژاد چاو چاو یا چائو چائو (نگهداری، خلق و خو، تغذیه …) + قیمت

معرفی کامل سگ نژاد چاو چاو یا چائو چائو (نگهداری، خلق و خو، تغذیه …) + قیمت

سگ نژاد چاو چاو یا چائو چائو یکی از زیباترین نژادهای سگ و در عین حال از گران قیما ترین آنهاست که به سگ شیری شکل هم شهرت دارد.‭ ‬این‭ ‬اعتقاد‭ ‬وجود‭ ‬دارد‭ ‬که‭  ‬چاو چاو‭ ‬یکی‭ ‬از‭ ‬نژاد‌های‭ ‬بسیار‭ ‬اصیلی‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬فو داگ‭ ‬نیز‭ ‬شناخته‭ ‬شده‭ ‬است‭ ‬(فو داگ‭ ‬شیرهای‭ ‬نگهبان‭ ‬چین‭ ‬یا‭ ‬همان‭ ‬شیر‭ ‬نگهبان‭ ‬امپراطور و‭ ‬مجسمه‌های‭ ‬سنگی‭ ‬و‭ ‬سنتی‭ ‬چین‌اند‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬جلوی‭ ‬کاخ‌ها‭ ‬و‭ ‬معابد‭ ‬قرار‭ ‬داشته‌اند).‭ ‬چاو چاو‭  ‬نژاد‭ ‬تک‭ ‬و‭ ‬بسیار‭ ‬قدیمی‭ ‬است‭ ‬که‭ ‬جزو‭ ‬اولین‭ ‬گروه‌های‭ ‬جدا‭ ‬شده‭ ‬از‭ ‬گرگ‌هاست‭ ‬و‭ ‬تحلیل‭ ‬DNA‭ ‬آن‭ ‬نیز‭ ‬نشان‭ ‬داده‭ ‬که‭ ‬منشا‭ ‬آن‭ ‬به‭ ‬سیبری‭ ‬و‭ ‬مغولستان‭ ‬بر‭ ‬می‌گردد‭ ‬و‭ ‬بعدها‭ ‬به‭ ‬عنوان‭ ‬سگ‭ ‬نگهبان‭ ‬قلعه‭ ‬در‭ ‬چین‭ ‬استفاده‭ ‬شده‭ ‬است‭.‬

مطالعه بیشتر
تفاوت مغز انسان با حیوان

تفاوت مغز انسان با حیوان

تحقیقات جدید بر روی آنچه که باعث می شود مغز انسان را منحصر به فرد می کند اشاره میکنند. ظرفیت شناختی قابل توجه ما به ما اجازه داده است که چرخ را اختراع کنیم، اهرام  را بسازیم یا با کره ماه سفر کنیم. در واقع، دانشمندان گاهی به مغز انسان به عنوان “دستاورد تاج گذاری تکامل” اشاره می کنند. مغز انسان حدود ۸۶ میلیارد سلول عصبی (نورون) دارد که به آن‌ها “ماده‌ی خاکستری“ می‌گویند. مغز همچنین به همان تعداد سلول غیر عصبی مانند اُلیگودندروسیت‌ها دارد که اکسون‌های عصبی را با غلاف میلین می‌پوشاند. این لایه‌ی پوششی، به اکسون‌ها  ظاهری سفید می‌دهد؛ بنابراین این اکسون‌ها را “ماده‌ی سفید مغز“ می‌نامند.

مطالعه بیشتر
آناتومی سگ ( اسکلت و ماهیچه )

آناتومی سگ ( اسکلت و ماهیچه )

تاریخچه سَگ (نام علمی: Canis lupus familiaris) زیرگونهٔ اهلی گرگ‌ها و پستانداری از راستهٔ سگ‌سانان است. سگ نخستین جانوری است که به دست انسان اهلی شد و انسان‌ها به طور گسترده‌ای این حیوان را برای انجام کارهای گوناگون، شکار و به عنوان حیوان مونس و همدم نگهداری کرده‌اند. سگ‌ها نقش‌های مختلفی را در جوامع انسانی بر عهده گرفته‌اند و از ایشان برای شکار، گله‌داری، بارکشی، محافظت، کمک به پلیس و نیروهای نظامی، همراهی و همدمی و کمک به اشخاص دچار ناتوانی استفاده شده‌ و همچنین در بعضی فرهنگ‌ها از آن به عنوان یک منبع غذایی استفاده می‌شده‌ است. در سال ۲۰۰۱ برآورد شده که حدود ۴۰۰ میلیون قلاده سگ در سراسر دنیا زندگی می‌کنند.

مطالعه بیشتر
چیستی ، كاربرد و انواع دستگاه سونوگرافی دامپزشکی

چیستی ، كاربرد و انواع دستگاه سونوگرافی دامپزشکی

همانطور که مستحضر هستید دایره تجهیزات پزشکی خیلی گسترده و البته مهم برای دامپزشکان و دامپروران می‌باشد. در این مقاله درباره چیستی دستگاه سونوگرافی دامپزشکی و کاربرد آن و همچنین انواع دستگاه‌های سونوگرافی دامپزشکی می‌خوانید. همانطور که می دانید امواج اولتراسونیک یا مافوق صوت با عبور از بدن، خطر جدی ایجاد نمی‌کنند. بنابراین دستگاه سونوگرافی دامپزشکی، اثر نامطلوبی روی حیوانات ندارد و فقط ممکن است نسبت به معاینات احساس خوبی نداشته باشند. در این حالت نیاز است به نحوی حیوان آرام و بی حرکت نگه داشته شود.

مطالعه بیشتر
لیست 10 مورد از آزمایش های سگ + راهنمای پی بردن به نتیجه آزمایش

لیست 10 مورد از آزمایش های سگ + راهنمای پی بردن به نتیجه آزمایش

سگ ها نیز مانند انسان ها به بسیاری از بیماری ها مبتلا می شود که نیازمند به آزمایش خون هستند. آزمایش سگ، در کلینیک های دامپزشکی و یا بیمارستان های حیوانات انجام می شود و بسیاری از بیماری ها را در این آزمایش به پزشک ارائه می دهد. در این مطلب قصد داریم شما را با این روش تشخیص بیماری بیشتر آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید تا با روشی دیگر از تشخیص بیماری این حیوانات آشنا شده و اطلاعات بسیار خوبی را در این زمینه دریافت کنید.

مطالعه بیشتر
عوامل ایجاد سرطان در حیوانات خانگی

عوامل ایجاد سرطان در حیوانات خانگی

با نگاهی کوتاه و گذرا به تاریخچه بیماری‌های سرطانی در می‌یابیم که سرطان‌ها از اعصار گذشته تاکنون همواره مورد توجه دانشمندان و دست‌اندرکاران علوم پزشکی و بیولوژیکی بوده‌اند. قدیمی‌ترین اطلاعات در مورد سرطان ۴ قرن قبل از میلاد توسط بقراط ارائه شده است. وی ساختمان‌های بافتی جدیدی را که در بدن به وجود آمده و رشد آنها غیر قابل کنترل می‌باشد، سرطان نام نهاد که معنی لغوی این کلمه خرچنگ می‌باشد.

مطالعه بیشتر
تغذیه توله سگ های بدون مادر

تغذیه توله سگ های بدون مادر

سگ مادر بعد از تولد توله ها شاید به هر علتی نتواند به توله ها شیر دهد در این زمان شما باید صبر و حوصله به توله ها رسیدگی کنید.

مطالعه بیشتر
لیست غذاهای ممنوعه و خطرناک برای سگ و گربه

لیست غذاهای ممنوعه و خطرناک برای سگ و گربه

دانستن غذاهایی که از دادن آن‌ها به سگ‌ها و گربه‌ها باید اجتناب شود بسیار مهم است. بعضی از غذاها که برای انسان قابل مصرف هستند، می‌توانند به دلیل متابولیسم‌های متفاوت هر گونه حیوانی برای حیوانات زیان‌آور باشند. و بنابراین بعضی از آن‌ها می‌توانند در حد بسیار خفیفی باعث ایجاد ناراحتی در دستگاه گوارش شده؛ در حالی که عده‌ای دیگر از مواد‌غذایی می‌توانند عواقب برگشت ناپذیر یا مرگ را در پی داشته باشند. در زیر جدولی از برخی از مواد غذایی رایج که برای گربه‌ها و سگ‌ها منع مصرف دارد، به اختصار آمده است.

مطالعه بیشتر
حمله قلبی سگ‌

حمله قلبی سگ‌

حمله قلبی سگ‌ چیست؟ حمله یا سکته قلبی زمانی اتفاق می‌ افتد که جریان خون در بخشی از قلب کاهش یابد یا متوقف بشود؛ در همین زمان به عضله قلب آسیب می‌ رسد. این اتفاق خیلی نادر است اما ممکن است برای همه نژادها رخ دهد. بیماری‌های قلبی،ناهنجاری‌ های مادرزادی قلب و استعداد ژنتیکی ریسک حمله قلبی را بیشتر می‌ کنند. حملات قلبی نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارند. اگر علائم حمله قلبی را در سگ خود مشاهده کردید آرامش خود را حفظ کنید و بدون هیچ اقدام خودسرانه ای با دامپزشک تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر
ویژگی نگهداری حیوانات در پانسیون

ویژگی نگهداری حیوانات در پانسیون

عده ای در هنگام تعطیلات به دنبال پانسیون سگ می گردند و زمانی که به نتیجه نرسیده اند خیلی سریع برای آن ها قفس آماده می کنند که کار بسیار اشتباهی است. پانسیون ها در واقع محلی آرام و امن برای افرادی هستند که نمی توانند برای مدت کوتاهی از حیوانات خانگی خود مانند سگ، گربه، پرندگان و خرگوش نگه داری کنند و لازم است که این حیوانات را به محیطی قابل اعتماد بفرستند. 

مطالعه بیشتر
جرمگیری دندان حیوانات

جرمگیری دندان حیوانات

چه مواقعی دندان ها بایستی توسط دامپزشک جرمگیری شوند و به دامپزشکی مراجعه شود؟ این مسئله به میزان تجمع پلاک و تارتار روی دندانها بستگی دارد . بهتر است هر ماه وضعیت دندانهای حیوان خود را بررسی کنید و به دندانهای نیش و آسیا دقت بیشتری داشته باشید و تجمع مواد زرد رنگ و یا قهوه ای رنگ روی این دندانها را ، بویژه در ناحیه تماس دندان و لثه به دامپزشک خود گزارش دهید . زمانی که تجمع پلاک وتارتار دندانها قابل مشاهده باشد به تشخیص دامپزشک زمان جرم گیری تخصصی است . باکتری ها به پلاک چسبیده و بافت لثه را تحریک وملتهب می سازند که با درمان ، التهاب لثه از بین می رود ولی اگرالتهاب لثه درمان نشده و به حال خود رها شود موجب بیماری های بافت های اطراف دندانی (periodontal disease) می شود که معمولا قابل درمان نیست .

مطالعه بیشتر
عقیم سازی حیوانات + خطرات و فواید!

عقیم سازی حیوانات + خطرات و فواید!

عقیم سازی حیوانات خانگی یکی از مسائلی است که ذهن اکثر صاحبان حیوانات را درگیر کرده. اینکه بالاخره باید عقیمش کنم یا نه؟ چه فایده‌ای دارد؟ آیا با عقیم کردن به حیوان آسیب میزنم؟ و صدها سوال دیگه که ما را رها نمی‌کند. اگر سیبی را از دست رها کنیم، به خاطر وجود جاذبه زمین که در اصل یکی از قوانین طبیعت است، در هر شرایط و مکانی، با هر انگیزه و هدفی، خواسته یا نا‌خواستهَ و در هر کشور و فرهنگی که این سیب از دست ما رها شود به زمین خواهد افتاد و نیت نیک یا پلید ما تأثیری در عملکرد قانون جاذبه نخواهد داشت.

مطالعه بیشتر
سه روش تعیین جنسیت بچه گربه

سه روش تعیین جنسیت بچه گربه

تشخیص بچه گربه ماده از نر خیلی گول زنک است.

مطالعه بیشتر
تشخیص جنسیت توله سگ

تشخیص جنسیت توله سگ

تشخیص جنسیت سگ هایی که بالغ هستند، کار بسیار راحتی می باشد. اما تشخیص جنسیت توله سگ هایی که سن آن ها 6 ماه یا کمتر است، یک مقدار کار را سخت تر می کند. جنسیت سگ را می توانیم از علائم و رفتار سگ هم تشخیص دهیم. هنگامی که توله سگ ها مقداری بزرگ شدند، بسیار راحت می توان جنسیت آن ها را تشخیص داد و برای این کار باید حدود 3 تا 4 هفته صبر کنید، تا به راحتی بتوانید جنسیت سگ ها را تشخیص دهید.

مطالعه بیشتر
حمام کردن سگ و موارد توصیه شده مربوط به آن

حمام کردن سگ و موارد توصیه شده مربوط به آن

اصولاً توله‌های زیر ۲ ماه که در کنار مادر خود زندگی می‌کنند نیازی به شستشو ندارند. مادر آن‌ها به‌خوبی نظافت و بهداشت آن‌ها را تأمین می‌کند. شستن توله‌های زیر ۲ ماه بی‌ مادر هم کار پرخطر و نامناسبی است؛ زیرا در این سنین و قبل از واکسیناسیون، توله‌ها به‌ شدت در معرض بیماری و مستعد سرماخوردگی هستند. حمام کردن سگ باید با شامپوی مخصوص حیوانات و حداقل هر ۳ هفته تا یک ماه یک‌ بار باشد. شستشو با شامپو زودتر از این مدت به بافت پوست و موهای حیوان آسیب وارد می‌کند.

مطالعه بیشتر
۳ دلیل نشانه گذاری گربه نر و روش های جلوگیری از اسپری کردن گربه

۳ دلیل نشانه گذاری گربه نر و روش های جلوگیری از اسپری کردن گربه

اسپری کردن گربه یعنی چه؟ نشانه گذاری یا اسپری کردن گربه های نر به پاشیدن مقداری ادرار روی سطوح مختلف گفته می‌شود. این نشانه بلوغ در گربه نر عموماً به دلیل تعیین قلمرو و پیغام دادن به دیگر گربه‌های نر است.

مطالعه بیشتر
چرا سگ ماده من علامت گذاری می کند؟

چرا سگ ماده من علامت گذاری می کند؟

سگ های ماده با ادرار خود علامت گذاری میکنند که این مورد دلایل مختلفی دارد.یکی از این دلایل تعیین محدوده مکانی است.

مطالعه بیشتر
بررسی حس چشایی حیوانات

بررسی حس چشایی حیوانات

همه موجودات دارای جوانه های چشایی می باشند که این جوانه های چشایی عملکرد مهمی برای بقا دارند و باعث درک مزه در موجودات می شود. مزه هایی که جوانه های یک حیوان بد تشخیص می دهند ممکن است به نوعی سمی و یا مضر باشند. مزه های خوشمزه معمولا به این معنی است که غذا برای خوردن بی خطر است. در حالی که حیوانات طعم‌های مشابه انسان‌ها را می‌چشند. تلخ، شیرین، شور، ترش و اومامی و یا آمینو اسیدهای مزه‌دار موجود که در غذاهایی مانند گوشت و پنیر وجود دارند باعث تفاوت حس چشایی در حیوانات می شوند. در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر به این بحث برای آشنایی کامل شما با این موضوع پردازیم.

مطالعه بیشتر
قدرت لامسه چه حیوانی قوی‌تر است؟

قدرت لامسه چه حیوانی قوی‌تر است؟

بسیاری از حیوانات چه در آب و خشکی دارای حس لامسه قوی هستند که می توانند با این قدرت اتفاقات را از فاصله دور تشخیص دهند...

مطالعه بیشتر
حقایقی جالب درباره فیل ها

حقایقی جالب درباره فیل ها

در میان غول پیکرترین حیوانات زنده بر روی سطح خشکی، می‌توان به فیل‌ها اشاره کرد که این حیوانات از گذشته بسیار دور تا هم اکنون در نزد انسان‌ها بودند و توانسته اند به خوبی ایفای نقش کنند و در کنار انسان‌ها در زمینه‌های مختلف کمک نمایند. 

مطالعه بیشتر
قدرت بویایی چه حیوانی قوی‌تر است؟

قدرت بویایی چه حیوانی قوی‌تر است؟

شاید به نظر شما حس بویایی انسان از همه قوی تر باشد ولی کاملا در اشتباه هستید، بسیاری حیوانات وجود دارند که حس بویایی ما در مقابل آن ها هیچ است در ادامه مطلب با ما همراه باشید:

مطالعه بیشتر
خونریزی بینی حیوانات

خونریزی بینی حیوانات

خونریزی از بینی هم در سگ ها و هم در گربه ها رخ می‌دهد و وابسته به جنس و نژاد خاص نمی‌باشد. سگ‌ها بیشتر از گربه ها مبتلا می‌شوند. علل مختلفی مانند مشکلات انعقادی، بیماری های عفونی، تروما، بیماری های ناشی از سیستم ایمنی و نئوپلازی ها می توانند سبب بروز این عارضه شوند. در تاریخچه، خونریزی از بینی به صورت یک یا دو طرفه، عطسه، تنفس شدید، ملنا، هماچوری، هماتوچزی، پتشی، اکیموز مشاهده می‌شود.

مطالعه بیشتر
آسیب دیدگی و مراقبت از پنجه سگ ها

آسیب دیدگی و مراقبت از پنجه سگ ها

آسیب دیدگی و مراقبت از پنجه سگ ها مسئله بسیار مهمی است ، که در این مطلب به آن اشاره می کنیم.

مطالعه بیشتر
قلب حیوانات : حیواناتی که بیش از یک قلب دارند را بشناسید!

قلب حیوانات : حیواناتی که بیش از یک قلب دارند را بشناسید!

حیوانات زیادی مانند انسان‌ها یک قلب دارند اما در این میان حیواناتی هستند که بیش از یک قلب در بدن خود دارند در این مطلب قصد داریم تا به معرفی این حیوانات و نحوه عملکرد قلب حیوانات بپردازیم. در حیواناتی که بیش از یک قلب دارند در واقع فقط یک قلب اصلی است و عملکرد یک قلب واقعی را به عهده دارد و بقیه قلب‌ها عملکرد همان قلب اصلی را تکمیل می‌کنند. در ادامه لیستی از این حیوانات را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مطالعه بیشتر
جانوری که هرگز  نمی خوابد

جانوری که هرگز  نمی خوابد

آیا  شما می توانید یک هفته بیدار بمانید و نخوابید ؟ اکثر انسان های عادی نیز نمی توانند این کار را انجام دهند. اما مورچه ها می توانند  حتی برخی از آن ها می توانند شنا کنند و بسیاری نیز 2 معده دارند.

مطالعه بیشتر
بی اختیاری ادرار در سگ های سالخورده و کمک به رفع آن

بی اختیاری ادرار در سگ های سالخورده و کمک به رفع آن

با بالا رفتن سن سگ ها، آن ها دستخوش تغییراتی در رفتارشان و یا سلامتی شان می گردند. یکی از آنها بی اختیاری است که به معنای ناتوانی در کنترل ادرار یا حتی مدفوع است. 

مطالعه بیشتر
اقدامات اولیه در شکستگی و دررفتگی استخوان های حیوانات

اقدامات اولیه در شکستگی و دررفتگی استخوان های حیوانات

جراحی تثبیت شکستگی استخوان های حیوانات اورژانسی نیست، اما مدیریت اولیه و اورژانسی شکستگی ها و اطمینان از عدم آسیب به دیگر ارگان ها بسیار ضروری است. در این مطلب با ما همراه باشید …

مطالعه بیشتر
راه های درمان سوختگی های سگ ( درمان فوری )

راه های درمان سوختگی های سگ ( درمان فوری )

در هنگام سوختگی های سگ شما تنها مجاز به استفاده از آب سرد برای کاهش میزان ضایعات هستید و قرار دادن هر چیزی از درمان خانگی یا دارو بدون نظر دامپزشک می تواند مشکلات زیادی برای پوست ایجاد کند. به جای تلف کردن وقت با این مواد سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.به طور کلی سوختگی ها را برای سهولت در یادگیری به سه دسته تقسیم می کنند : سطحی، عمیق، شدید

مطالعه بیشتر
آموزش دست آموز کردن پرنده ( نگهداشتن پرنده در دست )

آموزش دست آموز کردن پرنده ( نگهداشتن پرنده در دست )

پرندگان حیوانات بسیار زیبا و دلنشینی هستند و گاهی انسان دوست دارد تا پرنده مورد علاقه اش را در دست بگیرد و او را نوازش کند، ولی این کار خیلی هم ساده نیست. برای اینکه پرنده تان به شما عادت کند، بهتر است راه حل های کاربردی این مقاله را مطالعه نمایید تا پرنده کاملا به شما علاقه مند شود.

مطالعه بیشتر
جفت گیری حیوانات مختلف

جفت گیری حیوانات مختلف

به آمیزش جنسی جانوران به منظور تولید مثل، جفت‌گیری گفته می‌شود. جفت گیری یک عمل تولید مثل جنسی است. در این روش تولید مثل، گامت نر با گامت ماده ترکیب شده و سلول اولیه به وجود می‌آید. سکس یا جفتگیری که ما می‌شناسیم، نخستین بار توسط ماهیان زره‌دار اسکاتلندی (Armoured Placoderm Fish) در ۳۸۵ میلیون سال پیش ابداع شد. بدین صورت که ماهی نر و ماده کلاسپر خود را بیرون داده و ازآن جهت اتصال و قفل کردن بدنشان به یکدیگر بهره جستند.

مطالعه بیشتر
۳ گام مهم برای از بین بردن کک و کنه سگ و گربه

۳ گام مهم برای از بین بردن کک و کنه سگ و گربه

این زمان از سال همه خودشان را برای بهار و تابستان آماده می کنند. در حالی که فصول گرم سال بهترین زمان برای پیاده روی با سگتان در خارج از خانه است، ممکن است باعث ورود موجودات دیگری هم به خانه شود. هرچند کک و کنه در بسیاری از نقاط جهان در طول سال وجود دارند، اما قطعا افزایش کک را در فصل بهار و تابستان شاهد هستیم.

مطالعه بیشتر
اهمیت انگل تراپی در حیوانات خانگی

اهمیت انگل تراپی در حیوانات خانگی

انگل ها به دو دستۀ خارجی و داخلی تقسیم بندی می شوند. انگل های داخلی عموماً کرم های داخل روده هستند مثل کرم های لوله ای و کرم های قلابدار که داخل معده و رودۀ کوچک سگ ها و یا کرم های نواری که در رودۀ بزرگ زندگی می کنند. همۀ انگل های داخلی هم کرم نیستند مثل کوکسیدیا و ژیاردیا که انگل های تک سلولی هستند که در روده زیست می کنند. انگل های خارجی مثل کک ها عموماً با چشم غیرمسلح دیده می شوند و لابلای پوشش مویی حیوان و یا در گوش او زیست می کنند تا راحت تر از خون حیوان بمکند. 

مطالعه بیشتر
چطور به سگ دست دادن یاد دهید!

چطور به سگ دست دادن یاد دهید!

سگ‌ها حیوانات باهوشی هستند و می‌توانند حقه‌ها و تردستی‌های جالبی یاد بگیرند. اگر دوست دارید سگ‌ شما هم شیرین کاری بلد باشد، با این روش ساده به او “دست دادن” را یاد دهید!

مطالعه بیشتر
پس از مرگ حیوان با جنازه یا لاشه آن چگونه برخورد کنیم

پس از مرگ حیوان با جنازه یا لاشه آن چگونه برخورد کنیم

هیچ موجود زنده ای تقریبا قادر به زیست دائم نیست البته شاید استثنا نیز وجود داشته باشد . نکته مهم اینست چگونه پس از مرگ با لاشه یا جنازه حیوان برخورد کنیم .

مطالعه بیشتر
راهکارهای عملی برای کنار آمدن با مرگ حیوانات خانگی

راهکارهای عملی برای کنار آمدن با مرگ حیوانات خانگی

در این دنیای بزرگ هیچ چیز به اندازه از دست دادن یک عزیز، سخت و دشوار نیست. برای بعضی‌ها حیوان خانگی درست به اندازه بقیه اعضای خانواده، عزیز است و فقدان چنین موجودی را نمی‌توانند بپذیرند. روانشناسان می‌گویند چالش ماتم زدگی، اگر درست مدیریت نشود می‌تواند تبعات بعدی داشته باشد. اشکال کار وقتی بیشتر می‌شود که اطرافیان فرد ماتم‌زده، فقدان حیوانش را به رسمیت نشناسند و درماندگی او را جدی نگیرند، چه باید کرد و شیوه‌های علمی مواجه با این مسئله چگونه است. در ادامه این مطلب راهکارها را به شما می‌گوییم؛ از نظر بسیاری عزاداری کسی که فقط حیوان خانگی‌اش را از دست داده است، کار بی معنایی است. اما واقعیت این است که افراد حیوانات خانگی خود را دوست دارند و آنها را مانند اعضای خانواده خود در نظر می‌گیرند.

مطالعه بیشتر
تفاوت رام کردن و اهلی کردن و معرفی نخستین حیواناتی که اهلی شدند

تفاوت رام کردن و اهلی کردن و معرفی نخستین حیواناتی که اهلی شدند

حدود 9000 تا 11000 سال پیش انسان‌ها متوجه شدند که به غیر از شکار کردن حیوانات، گروهی از آن‌ها می‌تواند برایشان مفید واقع شوند و صرف نظر از شکار کردن حیواناتی نظیر بز و گوسفند، آن‌ها را از زیستگاه طبیعی‌شان به محل زندگی خود بردند. به موجب این اقدام انسان‌ها قادر شدند تا علاوه بر گوشت، از پوست، شیر، قدرت حمل و نقل و... برخی از حیوانات استفاده کنند.

مطالعه بیشتر
خصوصیات و تاریخچه خرگوش ها

خصوصیات و تاریخچه خرگوش ها

طول عمر خرگوش چقدر است؟ خرگوش ها حیوانات اهلی بسیار محبوبی هستند و به لطف مراقبت های بسیار عالی و کیفیت بالای نگهداری آنها، طول عمر آنها طی گذشت سالهای طولانی افزایش یافته است. می دانیم که بسیاری از موارد می تواند بر طول عمر حیوانات خانگی تأثیر بگذارد و خرگوش نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مطالعه بیشتر
آبله میمون

آبله میمون

آبله میمون یک بیماری زئونوز مشترک بین انسان و دام است (ویروسی که از حیوانات به انسان منتقل می شود) با علائمی مشابه علائمی که در گذشته در بیماران آبله دیده می شد، اگرچه از نظر بالینی شدت آن کمتر است. آبله میمون اولین بار در سال 1958 کشف شد، اولین مورد انسانی آبله میمون در سال 1970 در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) طی یک دوره تشدید تلاش برای از بین بردن آبله ثبت شد.

مطالعه بیشتر
آیا حیوانات مختلف مانند سگ، گربه و گاو هر کدام به نوع خاصی از ویروس کرونا مبتلا می شوند؟

آیا حیوانات مختلف مانند سگ، گربه و گاو هر کدام به نوع خاصی از ویروس کرونا مبتلا می شوند؟

مقدمه ویروس کرونا در نتیجه انتقال از انسان به انسان انتشار می یابد. اکثر داده های موجود در سطح دنیا نشان می دهند همزیستی حیوانات با انسان نمی تواند ویروس را منتقل کند. بنظر می رسد حیوانات خانگی می توانند مخزنی برای ویروس باشند اما آیا حیوانات مختلف مانند سگ، گربه و گاو هر کدام به نوع خاصی از ویروس کرونا مبتلا می شوند؟

مطالعه بیشتر
عفونت توکسوپلاسموز را بیشتر بشناسیم

عفونت توکسوپلاسموز را بیشتر بشناسیم

عفونت توکسوپلاسموز (Toxoplasmosis) در حقیقت عفونت ناشی از نوعی انگل است، که تحت عنوان انگل یوکاریوت تک سلولی یا توکسوپلاسما گوندی شناخته می‌شود. این عفونت در گروه بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان قرار دارد. زیرا مدفوع گربه، گوشت خام گوزن، بره و خوک عامل انتقال توکسوپلاسموز به انسان است. هر چند در بسیاری از مواقع دیده شده است که امکان انتقال این بیماری از طریق آب نیز وجود دارد.

مطالعه بیشتر
بیماری تب برفکی چیست و چگونه باید از شیوع آن جلوگیری کرد؟

بیماری تب برفکی چیست و چگونه باید از شیوع آن جلوگیری کرد؟

بیماری تب برفکی یکی از انواع بیماری های گوسفندان است که از آن به عنوان بیماری دهان و پا نیز یاد می‌شود. این بیماری ویروسی، عفونی و گاهی کشنده معمولاً در حیوانات سم دار مانند گوسفند، گاو، گاومیش، خوک و بز دیده می‌شود.

مطالعه بیشتر
بیماری مشمشه

بیماری مشمشه

مشمشه بیماری باکتریایی واگیردار و خطرناکی است که بیشتر در تک‌سمی‌ها مشاهده می‌گردد. این بیماری بسیار کشنده در اسبها بیشتر دیده شده و از بیماری‌های مشترک انسان و دام است.

مطالعه بیشتر
هر آنچه از بیماری هاری باید بدانیم

هر آنچه از بیماری هاری باید بدانیم

هاری نوعی بیماری خطرناک ویروسی مشترک بین انسان و حیوان (زئونوز) است که موجب التهاب مغزی حاد می‌شود. انتقال بیماری از طریق گازگرفتن حیوانات مبتلا به انسان و حیوان انجام می‌گیرد. همچنین بزاق مبتلایان منبع سرشاری از ویروس هاری است. در ادامه این مطلب بیشتر درباره بیماری هاری توضیح خواهیم داد.

مطالعه بیشتر
همه چیز در مورد اسب ها (انواع نژاد، رازهای زندگی و نگهداری از اسب)

همه چیز در مورد اسب ها (انواع نژاد، رازهای زندگی و نگهداری از اسب)

اسب ها از حیوانات پستاندار هستند و اکثر نژادهای آن اهلی هستند. مهم‌ترین ویژگی این حیوان زیبا و قدرتمند که باعث توجه انسان‌ها شده، توانایی در حفظ تعادل هنگام راه رفتن و دویدن سریع است. همه چیز در مورد اسب را اینجا بخوانید.

مطالعه بیشتر
اصول نگهداری و پرورش مرغ عشق

اصول نگهداری و پرورش مرغ عشق

مرغ عشق همواره به عنوان یکی از طوطی سانان کوچک و چابک، از محبوبیت خاصی در جهان برخوردار بوده است. مرغ عشق از استرالیا منشاء گرفته و در موطن اصلی خویش، در گله های بزرگ و مشترک زندگی می نمایند. زندگی در گله های بزرگ سبب گشته است، این پرندگان ( مرغ عشق ) به صورت طبیعی اجتماعی باشند. بدین سبب چنان چه قصد پرورش مرغ عشق به صورت تنها دارید، بایستی به دلیل طبیعت مرغ عشق ، روزانه وقت زیادی با وی بگذرانید.

مطالعه بیشتر
نگهداری از عروس هلندی

نگهداری از عروس هلندی

عروس هلندی (Cockatiel) اصالتی استرالیایی دارد و شاید دلیل آرام‌تر بودن آنان و نداشتن صداهای گوش خراشی مانند دیگر طوطی‌ها، به محیط زندگی متفاوت آن‌ها بازگردد. این پرندگان سرعت تولیدمثل بالایی در طبیعت دارند و در اسارت نیز امکان جفت یابی و تکثیر آنان امکان پذیر است که همین موضوع باعث شده است قیمت نسبتا پایینی داشته باشند. در این مقاله به نکاتی که هنگام نگهداری از عروس هلندی باید به آن‌ها توجه داشت، اشاره کرده‌ایم.

مطالعه بیشتر
شناختی بر میمون‌ها

شناختی بر میمون‌ها

سال‭ ‬۱۳۹۵‭ ‬را‭ ‬سال‭ ‬میمون‭ ‬نام‭ ‬گذاری‭ ‬کردند‭.‬ نامی‭ ‬که‭ ‬هر‭ ‬۱۲‭ ‬سال‭ ‬یک‌بار‭ ‬برای‭ ‬سال‭ ‬جدید‭ ‬انتخاب‭ ‬می‌شود‭.‬ موجودی‭ ‬که‭ ‬به‭ ‬صفت‭ ‬باهوشی‭ ‬و‭ ‬زیرکی‭ ‬شناخته‭ ‬می‌شود‭.‬

مطالعه بیشتر
نگهداری همستر

نگهداری همستر

همستر ها، حیوانات خانگی بسیار زیبا و مناسبی هستند. آنها انرژی و عشق زیادی را به صاحبان خود تقدیم می کنند. می توان گفت به نوعی همستر ها شبانه هستند. آنها در طول روز می خوابند و در شب ها فعال خواهند بود. با توجه به ویژگی های آنها بسیار مناسب برای نگهداری توسط افراد محصل یا شاغل بسیار مناسب هستند؛ چراکه هیچوقت برای شما احساس دلتنگی نخواهند کرد. ولی هنگامی که به خانه بازگردید آماده بازی خواهند بود.

مطالعه بیشتر
گربه، حیوانی خانگی و دوست داشتنی

گربه، حیوانی خانگی و دوست داشتنی

گربه چیست؟ گربه با نام علمی Felis silvestris catus، زیرگونه‌ای از گربه وحشی با نام علمی Felis catus و رده پستانداران است. برای تمایز این جانور از انواع وحشی، از نام «گربه خانگی» یا «گربه اهلی» استفاده می‌شود. گُربه خانگی جانوری اهلی از خانواده گربه‌سانان و یک حیوان گوشت‌خوارسان است. امروزه حدود ۶۰۰ میلیون گربه در سراسر دنیا پراکنده‌اند و تقریباً در هر جایی که انسان‌ها زندگی می‌کنند، بود و باش دارند.

مطالعه بیشتر
خصوصیات سگ ها و هرآنچه در مورد سگ ها با نژاد مختلف باید بدانید

خصوصیات سگ ها و هرآنچه در مورد سگ ها با نژاد مختلف باید بدانید

سگ نوع اهلی گرگ خاکستری است و نخستین جانوری است که به دست انسان اهلی شد و سگ ها یاران با وفای انسانها هستند.

مطالعه بیشتر
همه چیز در مورد خوکچه هندی

همه چیز در مورد خوکچه هندی

خوکچه هندی فضای زیادی برای نگهداری نیاز ندارد و می‌توان آن را در داخل یا خارج از خانه نگهداری کرد. این حیوان یک گونه خوب و راحت برای نگهداری می‌باشد.

مطالعه بیشتر
جایگاه حیوان خانگی و وابستگی به آنها

جایگاه حیوان خانگی و وابستگی به آنها

حیوانات خانگی، این روزها جایگاه مهمی در جامعه ما پیدا کرده اند. در کشور فرانسه از هر دو خانواده ، یک خانواده حیوان خانگی دارد. در کشورهای غربی، کسانی که حیوان خانگی دارند، در رسانه ها از آن ها با عنوان "پدر و مادر حیوانات خانگی" یاد می شود و نیمی از صاحبان حیوانات خانگی، حیوانشان را به عنوان عضوی از خانواده در نظر می گیرند و او را مانند فرزندشان دوست دارند. بسیاری از آن ها با حیوانشان طوری رفتار می کنند که با فرزندانشان رفتار می کنند: او را می بوسند، با اسم های زیبا مثل عزیزم، کوچولوی من و ... صدا می کنند. بعضی ها لباس به تن حیواناتشان می کنند، تولدشان را جشن می گیرند و به آن ها کادو می دهند.

مطالعه بیشتر
فواید سوارکاری برای کودکان

فواید سوارکاری برای کودکان

در گذشته انسان ها از کودکی به صورت مستقیم با طبیعت و حیوانات در ارتباط بودند، ارتباطی که در شکل گیری شخصیت کودک و ویژگی های جسمی و روحی او بسیار تأثیر گذار بود. با این وجود زندگی شهری و مدرن با ازدحام و شلوغی خود و سرگرمی های کامپیوتری و رسانه ای این فرصت آرامش بخش را از انسان امروزی سلب کرده است. از این رو باید تلاش کرد تا کودکان را از این گرداب پرهیاهو دور کرد و در جهت ایجاد آرامش، صمیمیت، نشاط و سلامتی جسمی و روحی آن ها گام برداشت.

مطالعه بیشتر
حیوان دوستی در کودکان

حیوان دوستی در کودکان

کودکان ممکن است از دو سالگی وارد دنیای پر رمز و راز حیوان دوستی شوند. در این دوران بچه ها حیوانی را بر می گزینند، نقش آن را می کشند، درباره آن حرف می زنند و تمام وقت خود را در کنار یا به دنبال آن صرف می کنند. این انتخاب ویژه معنای رمزی و نمادین دارد. حیوانی را که کودک بسیار دوست دارد، سمبل مادر اوست و حیوانی را که در درجه دوم دوست می دارد، سمبل پدر اوست. فرزندان خانواده های متشخص و متین، حیوانات اهلی را دوست دارند و فرزندان خانواده های خشن  و نا متمدن حیوانات وحشی را دوست دارند.

مطالعه بیشتر
علت خرخر کردن گربه‌سانان

علت خرخر کردن گربه‌سانان

خرخر گربه صدایی است که گربه‌سانان تولید می‌کنند. بلندی، فرکانس و آهنگ این صدا در هر یک از گونه‌ها و نژادهای گربه‌سانان از دیگری متفاوت است. خرخر گربه اهلی تقریباً با ۳۰ تا ۱۷۰ لرزش در ثانیه ایجاد می‌شود اما خرخر انواع بزرگتر گربه‌سانان فرکانس بسیار پایین‌تری (صدای عمیق‌تر) دارد. این که گربه‌ها چگونه و به چه دلیل این صدا را تولید می‌کنند همچنان یک معما باقی مانده‌است و فرضیات مختلفی برای آن ارائه شده‌است.

مطالعه بیشتر
نکات مهم در تمیز نگه داشتن خانه برای صاحبان سگ

نکات مهم در تمیز نگه داشتن خانه برای صاحبان سگ

آنهایی که سگ دارند، متوجه می شوند برای تمیز نگه داشتن خانه با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنم. اما تکنیک هایی وجود دارد که با به کار بردن آنها می توانید کثیفی و گرد و خاک ناشی از وجود حیوانات خانگی را از بین برده و به شکلی مؤثر خانه تان را پاکسازی کنید.

مطالعه بیشتر
۶ علت مهم پارس کردن سگها

۶ علت مهم پارس کردن سگها

سگ‌ها ‬صداهای‭ ‬مختلف‭ ‬دیگری‭ ‬مانند‭ ‬زوزه،‭ ‬ناله،‭ ‬غرش‭ ‬نیز‭ ‬از‭ ‬خود‭ ‬تولید‭ ‬می‌کنند‭ ‬که‭ ‬در‭ ‬بیشتر‭ ‬مواقع‭ ‬کاملا‭ ‬طبیعی‭ ‬است. سگ‌ها‭ ‬به‭ ‬وسیله‭ ‬پارس‭ ‬کردن و‭ ‬تولید‭ ‬این‭ ‬گروه‭ ‬از‭ ‬صداها‭ ‬با‭ ‬افراد‭ ‬و‭ ‬هم‌نوعان‭ ‬خود‭ ‬ارتباط‭ ‬برقرار‭ ‬کرده‭ ‬و‭ ‬احساساتشان‭ ‬را‭ ‬بیان‭ ‬می‌کنند. گاهی‭ ‬اوقات‭ ‬ما‭ ‬می‌خواهیم‭ ‬که‭ ‬سگ،‭ ‬تنها‭ ‬به‭ ‬منظور هشدار‭ ‬دادن‭ ‬از‭ ‬خطر،‭ ‬محافظت‭ ‬از‭ ‬ما‭ ‬و‭ ‬یا‭ ‬جلوگیری‭ ‬از‭ ‬ورود‭ ‬افراد‭ ‬غریبه‭ ‬به‭ ‬محدوده‭ ‬زندگی‭ ‬پارس‭ ‬کند. با‭ ‬این‭ ‬علت‭ ‬پارس کردن‭ ‬بی‭ ‬علت‭ ‬و‭ ‬بیش‭ ‬از‭ ‬حد‭ ‬یک‭ ‬مشکل‭ ‬رفتاری‭ ‬محسوب‭ ‬می‌شود. حال‭ ‬راه‭ ‬حل‭ ‬چیست؟

مطالعه بیشتر
گاز گرفتن سگ ها (علت، جلوگیری و مراقبت)

گاز گرفتن سگ ها (علت، جلوگیری و مراقبت)

گاز گرفتن سگ (Dog biting) از موارد شایعی است که اگر کنترل نشود عواقب بسیاری خواهد داشت. بنا بر تحقیقی در مورد گاز گرفتن سگ در ایالات متحده آمریکا هر ساله سگ‌ها ۴/۵ میلیون نفر را گاز می‌گیرند. یکی از پنج نفری که گاز گرفته شده‌اند، نیاز به مراقبت و توجه پزشکی دارد. علاوه بر نیاز به معاینه پزشکی، افرادی مثل کودکان از لحاظ عاطفی می‌توانند ترسیده و وحشت زده باشند. وقتی شخصی که از گاز گرفتن سگ آسیب دیده نمی‌تواند خیلی احساس آرامش و امنیت داشته باشد زمانی‌که که حیوانات در اطراف هستند و این یک حقیقت انکار ناپذیر است که از حضور آنها وحشت داشته باشد. چنین اشخاصی یک جنبه عالی زندگیشان و یک شانس و امکان برای برخوردار بودن یک پیوند عمیق و با اهمیت بین انسان و حیوان را از دست می‌دهند. راهی که این اطمینان را به شما بدهد و گاز گرفتن سگ را به طور کامل از بین ببرد وجود ندارد. اما شما می‌توانید به طور قابل ملاحظه‌ای این احتمال خطر را کاهش دهید.

مطالعه بیشتر
نحوه آموزش دستشویی به سگ به همراه نکات مهم تربیتی!

نحوه آموزش دستشویی به سگ به همراه نکات مهم تربیتی!

همیشه آموزش و تربیت توله سگ‌ها سخت بوده و نیاز به زمان و صرف انرژی داشته. وجود تمرین‌های متفاوت این موضوع رو پیچیده‌تر هم کرده. اما یکی از این تمرین‌های مهم، آموزش دستشویی به سگ هست. آموزش دستشویی سگ؛ نیاز به صبر، حوصله و تمرین زیاد داره؛ اما کار غیرممکنی نیست. معمولا تربیت سگ برای دستشویی برای تازه کارها، پیچیده و کسل کننده هست. با این حال اگر درست و اصولی مراحل تمرین و آموزش سگ اجرا شود، نتیجه به سرعت خودش نشون میده و سریعا می‌تونید از این مرحله آموزشی با خیال راحت رد بشین. در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید تا در مورد نحوه تربیت و آموزش سگ برای دستشویی بیشتر صحبت کنیم.

مطالعه بیشتر
بهترین سگ های گارد و نگهبان

بهترین سگ های گارد و نگهبان

اگر به دنبال سگ مناسب برای محافظت از خود ، خانواده یا دارایی خود هستید ، برخی از سگها با این غریزه متولد می شوند که به عنوان سگ نگهبان عمل کنند. سگ های محافظ معمولاً نسبت به شما و خانواده شما احساس وفاداری شدیدی دارند ، بسیار هوشیار و مراقب هستند و مطیعانه رفتار می کنند. یک سگ محافظ ایده آل معمولاً بزرگ ، نترس و پاسخگو به آموزش است. اگر قصد تهیه سگ محافظ را دارید ، نگاهی به 10 نژاد سگ بیندازید که به طور کلی به عنوان همراه و محافظ عمل می کنند. توجه :"هیچ سگی، نگهبان نمی شود مگر این که اموزش ببیند"هر سگ بزرگی که پارس کند به طور خودکار می تواند بازدارنده باشد.ولی اگر می خواهید مراقب شما و اموالتان باشد، باید اموزش ببیند.

مطالعه بیشتر
نظافت قفس سگ

نظافت قفس سگ

۱۱ گام مهم برای تمیز کردن قفس سگ برای تمیز کردن قفس سگ نکاتی را باید رعایت کنیم تا این فرایند به درستی صورت گیرد. ما در اینجا ۱۱ گام را برای تمیز کردن و نظافت قفس سگ برای شما آورده‌ایم که امیدواریم به شما کمک کند:

مطالعه بیشتر
طرز صحیح نظافت قفس پرندگان

طرز صحیح نظافت قفس پرندگان

اگر قفس به طور منظم نظافت نشود باعث رشد قارچ ، باکتری و در نتیجه بیماری پرنده می شود.

مطالعه بیشتر
بازی با گربه ها

بازی با گربه ها

بازی های مورد علاقه گربه ها وسائل بازی گربه ها تاثیر بسیار زیادی بر روی روحیات گربه ها و هوش آنها دارد. گربه ها به واسطه ذهن کنجکاوی که دارند مرتب در حال کشف چیزهای جدید هستند. در این مطلب قصد داریم شما را با راه های تشویقی گربه ها و مهم ترین وسائل بازی گربه ها آشنا کنیم.

مطالعه بیشتر
میزان طول عمر در حیوانات

میزان طول عمر در حیوانات

لیست طول عمر حیوانات مختلف (بیش از ۵۰ گونه جانوری)  فهرست عناوین این مطلب جدول طول عمر پستانداران جدول طول عمر پرندگان مقایسه سن حیوانات و انسان عمر حیوانات خانگی

مطالعه بیشتر
نحوه تشخیص سن حیوانات

نحوه تشخیص سن حیوانات

نحوه تشخیص سن هر یک از حیوانات با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال سن گربه سانان را می توان از جنس و رنگ موهای آن ها تشخیص داد.

مطالعه بیشتر
کاهش وزن ناگهانی در حیوانات خانگی

کاهش وزن ناگهانی در حیوانات خانگی

کاهش وزن در حالیکه کاهش وزن کنترل و برنامه ریزی شده تحت نظر یک دامپزشک یا متخص تغذیه حیوانات خانگی به صورت فوق العاده‌ای می‌تواند برای حیوانات دارای اضافه وزن مفید باشد اما حالت‌های خاصی از کاهش وزن در حیوانات وجود دارد که می‌تواند جای نگرانی باشد. اگر نیاز باشد تا حیوان خانگی برای کاهش وزن اضافه‌اش رژیم غذایی خاصی داشته باشد در این حالت معمولا توصیه‌ی دامپزشکان کاهش 1 تا 2 درصدی وزن در هر هفته می‌باشد. تا زمانیکه حیوان خانگی شما در رژیم کاهش وزن است هرگونه کاهش وزنی باید مورد توجه قرار گیرد و زمینه‌یابی شود. کاهش وزن ناگهانی یا سریع می‌تواند نشانه‌ی یک بیماری جدی باشد. در اینجا دلایل رایج کاهش وزن ناخواسته در حیوان را آورده‌ایم:

مطالعه بیشتر
مراحل رشد گربه با عکس (از تولگی تا ۲ ماهگی)

مراحل رشد گربه با عکس (از تولگی تا ۲ ماهگی)

بچه گربه ها در هر سنی که باشند، بامزه و زیبا هستند اما هیچ میدانید اگر سن دقیق گربه را بدانید راحت تر نیازهای مراقبتی او را متوجه خواهید شد و به رشد بهتر او کمک خواهید کرد؟ اگر همین سوال ساده وسوسه تان کرده که سن گربه ای را که به تازگی عضوی از خانواده تان شده، بدانید، بد نیست نگاهی به راهنمایی که در ادامه برایتان تدارک دیده ایم بیندازید. این راهنما بدون شک به مراقبت بهتر این کوچولو کمک خواهد کرد.

مطالعه بیشتر
نکات مهم و حیاتی در حفظ سلامت سگ ها و گربه ها

نکات مهم و حیاتی در حفظ سلامت سگ ها و گربه ها

سلامت جسمانی سگ یا گربه همیشه باید برای صاحبش در اولویت باشد؛ چرا که می تواند مشکلات زیادی بار بیاورد و باعث انواع بیماری ها و کوتاه شدن طول عمر دوست خانگی تان شود. حیوان های خانگی درست مانند انسانها برای حفظ سلامت به یک رژیم غذایی مناسب و تمرین و ورزش نیاز دارند. برنامه غذایی حیوان خانگی باید با او سازگار باشد و تمامی مواد مغذی و ترکیباتی را که برای حفظ سلامت بخشهای مختلف بدن حیوان از جمله ارگانهای داخلی بدن، استخوان ها و پوشش و پوست و موی او لازم است، در خود داشته باشد. دنبال یک فریزبی در پارک دویدن یا پیاده روی های کوتاه اطراف محله به معنای یک زندگی سالم تر برای حیوان تان در سال های آتی زندگی اش خواهد بود. شاید زمانبندی و برنامه ریزی برای توجه به سلامت حیوان کار چندان آسانی نباشد، اما یادتان نرود که باید این موضوع را جزو اولویت های خودتان قرار دهید. در این مطلب توصیه های مهمی برای حفظ روحیه و سلامت و شادابی حیوان خانگی تان بهتان می دهیم؛ توصیه هایی که عمل کردن به آنها باعث افزایش طول عمر دوست خانگی تان می شود.

مطالعه بیشتر
پیشگیری از استرس و اضطراب تنهایی سگ

پیشگیری از استرس و اضطراب تنهایی سگ

اضطراب تنهایی یکی از شایع ترین مشکلات در سگ‌هاست. سگ‌ها به طور طبیعی بسیار اجتماعی هستند و همیشه به دنبال همراه می گردند. همین موضوع یکی از دلایل رابطه خوب آنها با انسان است. اگر به خوبی به آنها تعلیم داده نشود که چگونه با تنهایی کنار بیایند، بروز مشکلات جدی از قبیل اضطراب و استرس یا مشکلات مرتبط با آن در آنها محتمل است. این مساله هنگامی پیش می آید که به سگ روش‌های چگونگی کنار آمدن با زمان تنهایی آموزش داده نشده باشد. در واقع می توان گفت که یکی از سخت ترین مشکلات رفتاری در سگها این است که سگ به تنها ماندن عادت نداشته باشد. مانند دیگر مشکلات پیشگیری بهتر از درمان است. مخصوصا اینکه، برای برخی از سگ ها درمانی وجود ندارد و شما مجبور می شوید خودتان با این مشکل کنار بیایید و برای آن راه حلی پیدا کنید.

مطالعه بیشتر
عوارض چاقی در حیوانات

عوارض چاقی در حیوانات

مدریت و کنترل وزن بدن یکی از راه هایی است که صاحبان حیوانات می توانند از طریق آن طول عمر حیوان خود را افزایش دهند. برای نمره دهی به وزن بدن حیوانات سیستم استانداردی وجود دارد. در این سیستم، نمره بدنی بین 1 تا 9 می باشد به طوری که حیوانات بسیار لاغر نمره یک و حیوانات بسیار چاق نمره نه دریافت می کنند. حیواناتی که نمره بدنی آنها 6 یا 7 باشد دارای ((افزایش وزن)) هستند و آن‌هایی که نمره بدنی شان بالاتر از 7 باشد چاق محسوب می شوند. صاحبان حیوانات باید بدانند که خطرات زیادی سلامتی حیوانات چاق آنها را تهدید می کنند.

مطالعه بیشتر
بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان

بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان

هرساله 13تا 21 تیرماه به عنوان روز و  هفته اطلاع رسانی بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان نام گذاری شده است . علت این نام گذاری اهمیت ویژه  و نیز عوامل زیر می باشد . - حدود 75 درصد از بیماری های نوظهور مانند کرونا ، منشاء جانوری دارد -  حدود 60 درصد کل (عوامل بیماری زا)، بین انسان و دام مشترک هستند . - ضرر و زیان اقتصادی به دلیل کاهش تولید فراورده های دامی، مرگ و میر دام ها ، معدوم کردن دام ها جهت کنترل بیماری ها بسیار زیاد است . - خطر بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان در ایران با وجود کشورهای آلوده در همسایگی ما تشدید می شود .

مطالعه بیشتر
عکاسی از حیوانات خانگی

عکاسی از حیوانات خانگی

اگر دوستدار و علاقه مند حیوانات هستید، عکاسی از حیوانات خانگی می تواند برای شما بسیار جالب باشد.  عکاسی از حیوانات بسیار سرگرم کننده است و هر کدام به نوع خود زیبا هستند. خواه سوژه ی شما یک توله سگ شیطون و دوست داشتنی است، خواه گربه، پرندگان و خیلی دیگر از حیوانات، که تمام این موجودات ویژگی و شخصیت خاص خودشان را دارند و شما در هنگام عکاسی از هر کدام این موجوات دوست داشتنی به ایده های متفاوتی نیاز دارید.

مطالعه بیشتر
از فواید دوستی با حیوانات چه می دانید؟

از فواید دوستی با حیوانات چه می دانید؟

حیوانات موجودات دوستی داشتنی و بی آزاری هستند که در کنار انسان می توانند یک ترکیب فوق العاده ای برای محبت و امنیت ایجاد کند. فواید دوستی با حیوانات بسیار است و علاوه بر آن در زندگی کودکان نیز نقش مهمی ایفا می کنند.

مطالعه بیشتر
پیاده روی سگ

پیاده روی سگ

نحوه بردن سگ برای پیاده روی همانطور که ماهی احتیاج به شنا کردن و پرنده احتیاج به پرواز کردن دارد سگ ها نیز احتیاج به پیاده روی دارند. آن ها باید قبل از اینکه غذا بخورند راه بروند زیرا غریزه به آن ها می گوید که برای شکار و به دست آوردن غذا باید راه برود.

مطالعه بیشتر
5 بازی سرگرم کننده برای سگ ‏ها

5 بازی سرگرم کننده برای سگ ‏ها

سگ‏ ها عاشق بازی کردن هستند! سگ‏‌ها فقط می‏‌خواهند که یک سرگرمی داشته باشند تا آن ها را از یکجا ماندن نجات دهد! همانطور که آموزش جدی برای همه سگ‏ ها لازم است، زمان بازی هم به همان اندازه مهم است. شما می‏‌توانید بازی و آموزش را با هم ترکیب کنید ولی گاهی اوقات نیز باید فقط به سرگرمی بپردازید. زمان بازی، ورزش و تحریک ذهنی را برای سگ شما به همراه دارد. این کار همچنین یک راه فوق العاده برای ایجاد پیوند بین شما و سگ‏تان است. بازی کردن با سگ‏‌ها همچنین می‏‌تواند به جلوگیری از کسالت و مشکلات احتمالی رفتاری که با آن همراه است، کمک کند.

مطالعه بیشتر
نکات ایمنی شنای حیوانات خانگی برای یک تابستان لذت بخش

نکات ایمنی شنای حیوانات خانگی برای یک تابستان لذت بخش

وقتی که ماه های گرم تر سال فرا می رسند، خیلی از ما می خواهیم اوقات خوبی را با دوستان و خانواده خود در کنار آب سپری کنیم. علی رغم اینکه این یک راه عالی برای گردش و استراحت است، عضو دیگری نیز در خانه شما وجود دارد که ممکن است به اندازه شما از آب لذت ببرد: سگ شما. لذت بردن از فعالیت های آبی با سگتان می تواند راهی عالی برای فراهم آوردن یک محیط سرگرم کننده و جذاب برای همه باشد. قبل از این که پیش بروید و تصور کنید که سگ شما به طور طبیعی شنا بلد است، یادتان باشد که همیشه اینطور نیست. برای اینکه تابستان لذت بخشی را در کنار دوست پشمالوی خود سپری کنید، برای محافظت از سگتان از این دستورالعمل ها برای ایمنی در اطراف آب پیروی کنید.

مطالعه بیشتر
مسافرت با حیوانات خانگی

مسافرت با حیوانات خانگی

اگر از یک یا چندین حیوان خانگی نگهداری می کنید حتماً با این شرایط مواجه شده اید که در موقع مسافرت نمی دانید با حیوان خانگی خود چه کنید. بردن حیوان خانگی به سفر امر بسیار دشواری است و مسئولیت های زیادی را به همراه دارد. راحت ترین گزینه درخواست از یکی از دوستان و آشنایان است که در مدتی که شما در منزل نیستید از حیوان خانگی شما نگهداری کنند. در برخی مواقع اما این گزینه نیز کارساز نیست، در این شرایط می توانید حیوان خانگی خود را به مراکز نگهداری مانند کنل، پانسیون و هتل حیوانات خانگی بسپارید. در ادامه به مواردی که می توانید هنگام سفر برای نگهداری حیوانات خانگی خود انجام دهیم اشاره کرده ایم، با ما همراه باشید.

مطالعه بیشتر
واکسیناسیون حیوانات

واکسیناسیون حیوانات

واکسیناسیون حیوانات واکسیناسیون حیوانات بدون شک یکی از مهمترین اقدامات در پیشگیری از بیماری حیوانات و انتقال بیماری از حیوان به انسان است که تاکنون توسعه یافته؛ علی‌رغم موفقیت واکسیناسیون حیوانات، گاهی اوقات عوارض جانبی و تبلیغات منفی گاه به گاه در مجله‌های علمی سبب ترسیدن صاحبان حیوانات اهلی و حیوانات خانگی آپارتمانی و عدم انجام واکسیناسیون به موقع میشود که عواقب بسیار بدتری را در پی خواهد داشت. در دامپزشکی تقریبا ثابت شده که واکسیناسیون حیوانات برای سلامتی حیوانات مفید است. بیماری هایی مانند پاروویروس (Parvovirus) سگ و لوسمی بچه گربه تقریبا به کمک واکسینه کردن، حذف شده‌اند.

مطالعه بیشتر
انواع مو در حیوانات

انواع مو در حیوانات

موی حیوانات راهنمایی نهایی : انواع موی حیوانات موهای حیوانات به سه نوع اساسی زیر طبقه‌بندی می‌شوند. موهای نگهبان که پوشش بیرونی یک حیوان را تشکیل می‌دهد و محافظت می‌کندموهای خز یا پشم که پوشش داخلی حیوان را تشکیل می‌دهد و عایق‌بندی می‌کندموهای لمسی (صدف) که روی سر قرار دارند عملکردهای حسی را ارائه می‌دهند انواع موهای موجود در حیوانات شامل موهای دم و موهای یال (اسب، گورخر) است. مقاله ما را در مورد انواع موی حیوانات بخوانید.

مطالعه بیشتر
کمک های اولیه در حیوانات خانگی

کمک های اولیه در حیوانات خانگی

آیا می دانید اگر پت شما دچار شکستگی استخوان یا تشنج شود، چه باید بکنید؟ دانستن برخی از تکنیک های اصلی کمک های اولیه پت می تواند به معنای تفاوت بین زندگی و مرگ باشد. در ادامه به بررسی کمکهای اولیه اضطراری برای پت می پردازیم تا قبل از مراجعه به دامپزشک از اقداماتی که می توانید برای پت خود انجام دهید آگاه باشید:

مطالعه بیشتر
بهترین زمان برای تربیت سگ هاسکی

بهترین زمان برای تربیت سگ هاسکی

اگر قصد به سرپرستی گرفتن یک سگ هاسکی را دارید باید اول‌از همه به فکر تربیت آن باشید و خودتان را برای تربیت آماده کنید. خرید سگ‌ هاسکی  با توجه به این نکته که هاسکی ها بسیار زیبا و دوست‌داشتنی هستند و دارای رفتار خاص و منحصربه‌فرد خود هستند نسبت به دیگر نژاد ها محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. زندگی در کنار یک سگ هاسکی می ‌تواند بسیار جذاب‌تر و زیباتر باشد به شرطی که طریقه تربیت سگ هاسکی را بلد باشید. سگ‌های هاسکی مانند بسیاری از نژادها تربیت‌پذیر هستند به طوری که می ‌توانند بهترین دوست و مطیع شما باشند. لازم است بدانید که هاسکی‌ها از سیبری و هوای سرد و یخ آمده‌اند اما حیواناتی بسیار خون‌گرم هستند و می‌ توانند تجربه یک حیوان خانگی لذت‌بخش را برای شما رقم بزنند.

مطالعه بیشتر
همه چیز در مورد اصلاح و کوتاه کردن ناخن سگ و مشکلات احتمالی آن

همه چیز در مورد اصلاح و کوتاه کردن ناخن سگ و مشکلات احتمالی آن

کوتاه کردن ناخن سگ ها خیلی مهم است. بلند شدن طول ناخن و ورود آن به پوست سبب عفونت های دردناک خواهد شد. در ادامه به بررسی بیشتر این مطلب می پردازیم. برای اکثر سگ ها سخت و دشوار است که ناخن خود را در اختیار شما بگذارند تا کوتاه کنید ولی اگر این عادت از بچگی و در زمان تولگی در حیوان ایجاد شود به راحتی می توانید در سنین بالاتر هم ناخن ها را کوتاه کنید

مطالعه بیشتر
بیماری گوش سگ و هر آن چه که باید در مورد آن بدانید

بیماری گوش سگ و هر آن چه که باید در مورد آن بدانید

بیماری گوش سگ که بسیار آزار دهنده می باشد، علائم و راه های درمانی متفاوتی دارد که در ادامه مطلب به بررسی بیشتر آن می پردازیم. سطح داخل گوش به صورت طبیعی نرم و دارای مقدار کمی ترشحات موم مانند است برخی از بیماری ها سبب تحریک، التهاب و عفونت گوش ها می شوند.

مطالعه بیشتر
رژیم غذایی حیوان خانگی

رژیم غذایی حیوان خانگی

رژیم غذایی حیوان خانگی و گنجاندن تمامی مواد غذایی مورد نیاز حیوانات خانگی در غذای روزانه آنان از جمله مهم‌ترین اصول نگهداری از حیوان خانگی به‌شمار می‌رود. انسان‌ها غذای مورد نیاز خود را با استفاده از طعم دهنده‌ها و ادویه‌جات با توجه به ذائقه خود طبخ می‌نمایند؛ حیوانات نیز به طعم غذای مورد استفاده واکنش نشان داده و میبایست تغذیه حیوانات خانگی با توجه به نوع ذائقه حیوان انتخاب شود. رژیم غذایی حیوان خانگی تاثیر مستقیمی بر خلق و خوی وی داشته و با علم به این موضوع تغذیه حیوانات خانگی تهیه خواهد شد.

مطالعه بیشتر
اهمیت حفظ پاکیزگی دهان و دندان حیوانات

اهمیت حفظ پاکیزگی دهان و دندان حیوانات

رعایت بهداشت دهان و دندان حیوانات خانگی، وظیفه مهمی است که بر عهده صاحب حیوان است. بیماری های مربوط به دهان و دندان، از شایع ترین بیماری ها در دنیا است که امروزه این موجودات را تهدید می کند. تخمین زده می شود که ۸۰ درصد سگها حتی قبل از ۳ سالگی به بیماری های مربوط به دهان و دندان مبتلا می شوند.

مطالعه بیشتر
دانستنی های جالب درباره سگ ها

دانستنی های جالب درباره سگ ها

سگ ها یکی از حیوانات محبوب در بین انسان ها هستند. سگ ها و رفتار های آنها برای بسیاری از ما جالب و شگفت انگیز است؛ و خیلی وقت ها دوست داریم درباره آن ها چیز های بیشتری بدانیم. دانستنی های جالب درباره سگ ها علاوه بر افزایش اطلاعات عمومی، نگرش ما نیز نسبت به آن ها دچار تغییر خواهد شد.

مطالعه بیشتر
اخلاق های عجیب گربه ها

اخلاق های عجیب گربه ها

شناختن گربه ها و رفتار صحیح با آنها یک معضل بسیار بزرگ صاحبان این حیوانات خانگی دوست داشتنی است. شاید باورتان نشود ولی گربه ها هم از یک سری از بوها متنفرند. گربه ها هم عاشق یک سری چیزها هستند و برای نشان دادن علاقه شان به شما از عجیب ترین راه ها استفاده می کنند.

مطالعه بیشتر
چگونگی خواب در حیوانات مختلف

چگونگی خواب در حیوانات مختلف

خواب، مقوله‌ای لذت‌بخش برای انسان و حیوان است، کاری که جایگزینی ندارد! اما این فرایند در حیوانات مانند انسان‌ها نیست که با کمک یک موزیک آرامش‌بخش، قرص خواب و یا چشم‌بند به سرانجام برسد. میزان خواب در انسان‌ها از فردی به فرد دیگر با توجه به فاکتورهایی مانند سن، میزان تحرک، سلامت و … متفاوت است. میزان خواب در انسان‌ها غالباً این‌گونه است که : کودک 16 ساعت در روز، بزرگسال بین 7تا 8 ساعت در روز، افراد مسن حدود5تا 6 ساعت در روز را به خوابیدن اختصاص می‌دهند. خواب در حیوانات یک فرایند غریزی است که به‌صورت تغییر در میزان آگاهی، تنظیم هومیوستاتیک یا کاهش پاسخ به تغییرات در محرک‌های خارجی تعریف می‌شود و میزان آن از حیوانی به حیوان دیگر و حتی در بین نوع خاصی از حیوانات با توجه به فاکتورهای متفاوتی ،متغیر است. اما سؤالی که پیش می‌آید این است : آیا همه‌ی حیوانات شیوه‌ی خوابیدن مشابهی دارند؟

مطالعه بیشتر
راهنمای کامل مراقبت از توله سگ

راهنمای کامل مراقبت از توله سگ

از لحظه‌ی به دنیا آمدن توله سگ، روز به روز از جهات مختلف در حال رشد و تغییر می‌باشد. اگر شما در حال مراقبت از بچه‌های سگ خانگی خود هستید و یا صاحب جدید یک توله شده‌اید، این دوره، زمان بسیار لذت بخشی است.

مطالعه بیشتر
نشانه های بارداری در سگ ها

نشانه های بارداری در سگ ها

حدس می زنید قرار است به زودی توله سگ های کوچولو به جمع خانواده شما بپیوندد؟ اگر اینطور است شما به این اطلاعات نیاز خواهید داشت. بارداری سگ ها می تواند یکی از زیبا ترین اتفاقات ممکن برای سگ شما باشد اما شما باید هزینه و وقت بسیاری برای مراقبت از آن ها صرف کنید. پس اگر می خواهید سگتان را پرورش دهید حتما امادگی قبلی داشته باشید.

مطالعه بیشتر
دوره فحلی یا استروس در حیوانات

دوره فحلی یا استروس در حیوانات

دوره قاعدگی در حیوانات، دوره فحلی نامیده می شود. این دوره در حیوانات مختلف خصوصیات متفاوتی دارد، به عنوان مثال برای هر حیوان ممکن است این دوره، در فصل یا زمان‌های خاصی در طول سال رخ دهد.

مطالعه بیشتر
آلوپسیا یا ریزش مو در حیوانات

آلوپسیا یا ریزش مو در حیوانات

در این مقاله سعی داریم تا در مورد یکی از بیماری های پوست و مو در حیوانات شما را آگاه کنیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید علاوه بر انسان ها، حیوانات هم ممکن است دچار بیماری ریزش مو و طاسی یا به اصطلاح آلوپسیا شوند. می دانید که بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات زیادند. متاسفانه آلوپسیا هم یکی از این دسته بیماری هاست که علاوه بر انسان ، حیوانات نیز ممکن است دچار آن بشوند.

مطالعه بیشتر
تاثیر اصلاح موی حیوانات بر رفتار آنها

تاثیر اصلاح موی حیوانات بر رفتار آنها

اقدامات بهداشتی و آرایشی روزانه در حیوانات خانگی دارای اهمیت خاصی است. با این کار درخشندگی و براقی موها بیشتر می­گردد و به کشف و شناسائی جراحتهای پوستی، انگل ها و پوسته پوسته شدن کمک می­نماید برخی حیوانات خانگی مانند سگ ها دارای موهای بلندی هستند که گاها جلوی چشمان آنها را گرفته و دید آنها را با مخاطره روبرو می­کند. این موها در صورت کوتاه نشدن میتواند به کم شدن بینایی سگ بیانجامد. برای نگهداری حیوانات در وضعیت ظاهری مطلوب ضرورت دارد که پوشش خارجی و موهای حیوان تمیز و براق بماند .این کار به احساس سبکی و نشاط حیوان خصوصا در فصل های گرم سال کمک کرده و همچنین کوتاه کردن وآراستن موهای حیوان می‌تواند یک تجربه جدید برای او باشد که از آن لذت ببرد.

مطالعه بیشتر
مردمک چشم حیوانات

مردمک چشم حیوانات

محققان دریافتند ارتباط‌هایی میان ساختار چشم حیوانات و رفتار آنها وجود دارد. اگر دقت کنید خواهید دید مردمک چشم برخی حیوانات گرد، بسیار باریک، عمودی، افقی و... است. با ما همراه شوید تا ببینیم این رابطه‌ جالب چطور است.

مطالعه بیشتر
نکات حفظ سلامتی پوست و موی حیوانات

نکات حفظ سلامتی پوست و موی حیوانات

حفظ سلامت پوست و موی حیوانمان به حفظ سلامت عمومی آنها کمک می کند. پوست و موی ناسالم منجر به خارش و ناراحتی و در نهایت حتی ممکن است منجر به تغییرات رفتاری حیوان گردد.  خصوصیات پوشش هر حیوان بسته به نژاد، فصل و سن فرق می کند اما به طور کل می بایست این خصوصیات را داشته باشد: موهای حیوان خانگی مان می بایست نرم و درخشان باشد، زمخت و شکننده، درهم و شکسته و کنفی نباشد. پوست هم می بایست نرم بوده چرب یا خشک، پوسته پوسته و یا دارای برآمدگی نباشد. 

مطالعه بیشتر
رعایت بهداشت حیوانات خانگی

رعایت بهداشت حیوانات خانگی

بهداشت حیوان خانگی که اکنون با شما زندگی می‌کند را جدی بگیرید. حیوان خانگی شما در بسیاری از ملاحظات، نقشی فراتر از یک حیوان دست‌آموز دارد. او یک موجود زنده است با نیازهایی دائمی که حالا در کنار شما و برای هم‌نشینی با شما زندگی می‌کند. وقتی بهداشت حیوان خانگی خودتان را پشت گوش بیاندازید، جدا از آنکه خیلی زود با انواع مشکلات و آلودگی‌ها مواجه هستید، شرایط زندگی ساده و راحت خود حیوان را هم آشفته خواهید کرد. در این مقاله می‌خواهیم به کلیاتی از بهداشت حیوان خانگی و تأثیر نظافت بر روی کیفیت زندگی آن بپردازیم تا مقدمات این هم‌نشینی را هر چه جذاب‌تر، سالم‌تر و البته آسوده‌تر کرده باشیم.

مطالعه بیشتر
عوارض بعد واکسن سگ

عوارض بعد واکسن سگ

واکسن زدن به منظور ایجار ایمنی علیه بیماری های سگ ، سیستم ایمنی حیوان را به منظور ایجاد حفاظت از بیماری های خاص عفونی تحریک می کند. این تحریک می تواند در موارد بسیار نادر میتواند علائم خفیف ایجاد کند مانند درد در محل تزریق و تب و واکنش های آلرژیک . یکی دیگر از عوارض جانبی رایج ، پیشرفت بیماری های وابسته به ایمنی ناشی از واکسیناسیون است.

مطالعه بیشتر
تب کریمه کنگو

تب کریمه کنگو

تب کریمه - کنگو : بیماری کشنده در فصل گرما A .مقدمه تب کریمه کنگو یکی از مهمترین بیماریهای ویروسی است که از حیوان به انسان منتقل میشود. این بیماری خطرناک بوده و از کشندگی بالایی برخوردار است؛ بطوریکه با وجود درمان فرد مبتلا، تقریبا در۳۰ درصد موارد منجر به مرگ بیمار می شود. این بیماری معمولا در فصل بهار و تابستان شایع است، اما در تمام فصول سال ممکن است مشاهده شود.

مطالعه بیشتر
توجه به حیوانات در فصل تابستان

توجه به حیوانات در فصل تابستان

انسان‌ها تنها ساکنان زمین نیستند. حیوانات زیادی نیز در جوار انسان‌ها در شهرها و روستاها زندگی می‌کنند که آن‌ها نیز ممکن است بر اثر گرما دچار گرمازدگی یا مرگ شوند. با این حال چنانکه پویش‌های پخش غذا برای حیوانات شهری در سرمای زمستان راه افتاده‌اند، شاید لازم باشد یادآوری کرد که اقداماتی ساده می‌تواند حیوانات شهری، این همسایگان اکوسیستم زندگی ما را از گرما نیز نجات دهد. شکی نیست که بسیاری از حیوانات خود را با شرایط محیطی که در آن زندگی می‌کنند، تطبیق می‌دهند. با این حال چنان که انسان‌ها نیز گاه در برابر شرایط خاص آب و هوایی یا بلایای طبیعی غافلگیر می‌شوند یا برای شرایط خاص، چاره خاصی هم پیش روی خود نمی‌بینند، حیوانات نیز ممکن است دچار شرایطی شوند که با عادت‌هایشان سازگار نباشد. حیوانات نسبت به انسان توانایی محدودتری در تطبیق خود با شرایط ناگهانی نشان می‌دهند و حیوانات شهری دسترسی انسان‌ها به بسیاری از راهکارهای نجات‌دهنده را ندارند. در این شرایط، شاید این وظیفه انسان‌ها باشد که هوای این همشهریان کوچک خود را داشته باشند.

مطالعه بیشتر
دانستنی های جالب گربه ها

دانستنی های جالب گربه ها

نکات جالب و خواندنی در مورد گربه ها در این مطلب می‌خوانید: رشد گربه ها چرخش گوش های گربه ها شنوایی یک گربه سبُک وزن بودن گربه ها وقت گذرانی گربه ها نقطه کور گربه ها اکثر گربه ها مژه ندارند تعداد انگشتان گربه ها طول پرش گربه ها زبان اختراعی گربه ها سخن پایانی

مطالعه بیشتر
 نگهداری و مراقبت از سگ ها در فصل تابستان

نگهداری و مراقبت از سگ ها در فصل تابستان

کم کم پا به فصل گرم سال میگذاریم و دوست پشمالویمان از این تغییر دما راضی نخواهد بود . راه های زیادی برای خنک نگهداشتن بدن سگتان در تابستان وجود دارد که در ادامه آن ها را ذکر خواهیم کرد. بر خلاف تصور عموم کوتاهی کامل مو های بدن سگ ها در تابستان سبب خنک شدن بدن او نخواهد شد. در ادامه به توضیح چرایی آن خواهیم پرداخت.

مطالعه بیشتر
 شگفتی های نام پرنده

شگفتی های نام پرنده

یکی از دوست داشتنی ترین و بهترین حیوانات خانگی را می توان پرنده ها دانست. شاید دلیل این موضوع را باید در حسی که پرنده ها با خود به خانه تان خواهند آورد. شما می توانید با کمک آنها محیط زیبا و دلنشین طبیعت را به فضای سرد خانه تان بیاوردید و با جنب و جوش پرنده ها یک آرامش خاص را به خانه تان اضافه کنید.یکی از بهترین، سخت ترین و در عین حال جذاب ترین مراحل نگهداری پرنده ها را می توان انتخاب اسم دانست🦜

مطالعه بیشتر
 گرمازدگی حیوانات در فصل تابستان

گرمازدگی حیوانات در فصل تابستان

فصل تابستون فرا‌ رسیده و وقت تفریح، گردش و سفر با پت‌های عزیزتونه. اما هیچ فکر کردین گرمای تابستون چقدر می‌تونه روی سلامتیشون تاثیر بذاره؟ می‌دونین دمای ماشین براشون چه خطراتی داره؟ شاید فکر کنین اگه یه مدت کوتاه با شیشه‌های پایین تنهاشون بذارین مشکلی پیش نمیاد اما سخت در اشتباهین! مهم‌ تر از اون، می‌دونین اگه حیوونتون گرمازده بشه اولین اقدامات درمانی مناسب چیا هستن؟ آب سرد یا آب معمولی؟ در ادامه همراهمون باشین تا کامل با این موضوع مهم آشنا بشین.

مطالعه بیشتر